A tak się to wszystko zaczęło… Ostatnim szlacheckim właścicielem połączonych dóbr Ochaby Małe i Wielkie był Maksymilian Wilhelm Kalisch z Kisbirocz. W 1798 roku sprzedał swoje włości księciu Albertowi sasko-cieszyńskiemu (ur.1738r., zm.1822r.) z dynastii Wettinów. Odtąd majątki w Ochabach aż do 1918 roku wchodziły w skład dóbr Komory Cieszyńskiej. Książę Albert zmarł w wieku 83 lat. Ponieważ nie miał własnych dzieci cały majątek odziedziczył jego przybrany syn, arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg.
Książę był kolekcjonerem sztuki i założycielem Albertiny w Wiedniu, największej kolekcji rysunków i grafik starych mistrzów na świecie (…)
Skromny dwór w Ochabach powstał pod koniec osiemnastego stulecia na folwarku „Auer Hof” – na Spalenisku. Obecnie budynek pełni funkcje mieszkalne oraz biurowe. Wokół dworu pochodzące z XIX wieku stajnie i masztalnie. Całość otacza zabytkowy park…
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., część majątku została przekazana na potrzeby wojska polskiego celem zorganizowana stada rozrodczego dla polskiej kawalerii, natomiast w Ochabach hodowano źrebięta i konie pociągowe. Po zakończeniu II wojny światowej stadnina w Ochabach stała się częścią Państwowego Stada Ogierów w Drogomyślu. W 2012 roku stadnina znalazła swoich prywatnych właścicieli, którzy obrali sobie za cel przywrócenie jej do dawnej świetności. Dlatego poza hodowlą koni kontynuowana jest w stawach rybnych produkcja karpia, a gospodarstwo rolne stadniny słynie z upraw marchewki i ziemniaków na przemysłową skalę.Zabytkowe budynki stadniny poddawane są rewitalizacji. Powstały także nowe obiekty: nowoczesna hala (70×30 m) oraz hipodrom (70×35 m) i plac ujeżdżeniowy z kwarcowymi podłożami wykonanymi w systemie „Ebbe Und Flut”. Została wybudowana pierwsza z nowych stajni sportowych z nowoczesnym zapleczem dla jeźdźców i koni. W stadninie funkcjonuje pensjonat dla koni z 90 boksami. W ramach stadniny działa Ludowy Klub Jeździecki Ochaby, który istnieje już od ponad 65 lat. Z historią klubu i stadniny związane jest nazwisko jedynego polskiego mistrza olimpijskiego w jeździectwie Jana Kowalczyka (Moskwa, 1980). Ogiery ochabskiej hodowli brały udział w Mistrzostwach Świata Młodych Koni oraz znalazły się w ekipie olimpijskiej w Atenach 2004 r. Zarządy LKJ Ochaby oraz LKJ Lewada Zakrzów porozumiały się w sprawie partnerstwa umożliwiającego w Ochabach organizacje CONCOURS DE DRESSAGE INTERNATIONAL w lipcu 2018. Olbrzymie doświadczenie w organizacji CDI klubu z Zakrzowa oraz historyczne konotacje, geograficzne położenie i biznesowe walory stadniny w Ochabach Wielkich powinny służyć przez długie lata rozwojowi jeździectwa w tej części Europy. Potwierdzają to zorganizowane w 2022 roku międzynarodowe zawody DONAU BOHEMIA DRESSAGE TROPHY.
Klacz VICTORY
Mistrzyni Polski 2018r., klacz VICTORY (Rock And Roll han. / Whiskey Girl han. Worldly han.), którą dosiadała Żaneta Skowrońska-Kozubik to najlepszy 6-letni, ujeżdżeniowy koń polskiej hodowli, a 9,24 to najlepszy wynik w historii MPMK-A 6-letnich koni! Obecnie klacz Victory dosiada Lena Czakańska, zawodniczka LKJ Ochaby.